S svojimi dimenzijami – malo manj kot 1,5m v dolžino, 1,4m v višino in težo malo manj kot 1,5 tone omogoča natančno regulacijo pretokov in stabilno delovanje vodovodnega omrežja
Komunalna podjetja, ki skrbijo za distribucijo ter dobavo pitne vode končnim uporabnikom, se srečujejo z vedno večjimi izzivi na področju regulacije vodovodnih omrežij. Najpogosteje so izpostavljena različnim delovnim zahtevam, kot so spremembe v dnevnem in nočnem pretoku,spremembe trenutnega pretoka ter spremembe pretoka glede na porabo večjega končnega odjemalca (uporabnika v industriji).
Z zgoraj omenjenimi delovnimi zahtevami so se soočali tudi v Istrskem vodovodu Buzet, ki s pitno vodo oskrbuje vso hrvaško Istro z izjemo Pulja z bližnjo okolico in Labina na vzhodni obali in tako velja za največji vodovod v hrvaški Istri. Tako smo spomladi 2022 še pred pričetkom turistične sezone uspešno dobavili in implementirali funkcionalnosti enega večjih ventilov proizvajalca BERMAD – serije M5, DN600.
Serija M5 izstopa po izjemnem Kv faktorju za to velikost ventila, ki je tudi do 25 % večji od konkurenčnih produktov. S svojimi dimenzijami – malo manj kot 1,5 m v dolžino, 1,4 m v višino ter težo nekaj manj kot 1,5 tone – že od pričetka meseca julija uspešno regulira dobavo vode v enem od pomembnejših vozlišč na vodovodnem omrežju Istrskega vodovoda Buzet, katerega regulacija se izvaja s krmilnikom.
Način delovanja
V osnovi gre za hidravlični regulacijski ventil, katerega »odprtost« reguliramo z dvema elektromagnetnima ventiloma. Cevna povezava poteka iz vstopne točke pred ventilom skozi elektromagnetni ventil [2] in igličasti ventil [5] skozi T kos v zgornjo komoro [3]. Na T kosu cevna povezava poteka do elektromagnetnega ventila za odpiranje [4] ter do igličastega ventila [6] v atmosfero ali v izstopno točko ventila.
Ob predpostavki, da je tlak večji na vstopni strani, z elektromagnetnim ventilom [2] zapiramo hidravlični regulacijski ventil tako, da ga odpremo in vstopni tlak, ki je večji od izstopnega, poskrbi, da preko zgornje komore zapremo ventil do želenega pretoka. Elektromagnetni ventil [4] je v procesu zapiranja zaprt. V kolikor je potrebno hidravlični regulacijski ventil odpreti, je potrebno odpreti elektromagnetni ventil [4], da se sprosti tlak v zgornji komori in se s tem doseže odprtost ventila do želenega pretoka. Elektromagnetni ventil [2] je v procesu odpiranja zaprt.
Rezultati delovanja so bili vidni že po nekaj urah delovanja. Uspeli so doseči izjemno natančno regulacijo pretokov vode glede na potrebe distribucijskega vodovodnega omrežja (od 100 l/s pa vse do 700 l/s) in sledenja potrebam porabnikov ter zagotavljati umirjanje vodovodnega omrežja brez nenadnih tlačnih skokov/padcev.
Nazaj